23 Ekim 2010 Cumartesi

Almanya'da Demirsporlar

Almanya özellikle bölgesel bazda çok sayıda Demiryolu kökenli takım var. Şimdilik isim bazında da olsa adlarını anmakla yetinelim. Daha sonra belli başlı olanlarını inceleyebiliriz.

İnternet üzerinde araştırma yaparken Demirsporların bir dernek altında örgütlendiklerini gördüm. Derneğin internet sitesinden de derneğe üye kulüplerin listesini aldım. Bu arada sitenin adresi http://www.vdes.org/. Bu kulüplerin hepsi değil ama çok büyük çoğunluğu futbol branşında faaliyet gösteriyorlar. Sitedeki bilgilere göre futbol ile uğraşan Demirspor sayısı 142 ! Türkiye'nin üç katından fazla. Üye kulüplerin listesine şu bağlantıdan ulaşabilirsiniz : http://www.vdes.org/index.php?modul=suchen . Alt taraftaki "sportart" kısmından "Fußball" seçeneği ile kulüp listesini elde edebilirsiniz.

Kulüplerin isimleri bizdeki "... Demirspor"a benzer olarak büyük oranda "ESV" ön adı ile başlıyor. ESV'nin açılımı Eisenbahner (Demiryol(c)u) Sport (Spor) Verein (Kulübü). Bunun yanı sıra "Lokomotive" adını yalnız veya ESV ile kullanan kulüpler de var.

Bir çoğunun internet sitesi bulunmakta. Yerel amatör kulüpler olarak faaliyet gösteriyorlar ancak Türkiye'deki benzerlerinden çok daha aktif görünüyorlar. En azından sitelerden edindiğim izlenim bu.

Renk konusunda ise tek tiplik yok. Yalnız şurası göze çarpmakta ki, isimlerinde Lokomotive ibaresini taşıyanların çok büyük çoğunluğu kırmızı - siyah. Diğerleri arasında mavi - beyaz, lacivert - beyaz ve sarı - siyah daha revaçta. Yine de Türkiye örneğindeki gibi mavi - lacivert benzeri bir yönelim yok. İşin bana ilginç gelen kısmı ise tespit ettiğim renkler arasında demiryollarının evrensel sayılabilecek renklerinden olan yeşil - kırmızı'ya neredeyse hiç rastlamamak oldu.

Vardığım bu sonuca tek tek kulüp sitelerini gezerek varmadım. Zira çok uzun bir çalışma olurdu. Bunun yerine http://www.vereinswappen.de/ sitesinin arama motoruna "ESV" ve "LOKO" yazarak çıkan logoları ve renkleri incelemekle yetindim. En azından başlangıç seviyesinde bilgi sahibi olmaya yetiyor.

1 yorum:

disconnectus erectus dedi ki...

Bir kez daha: lütfen kaynak gösterelim ya da ilham alınan yere ufak bi selam çakalım: Bu yazı www.demirsporlar.com'da mustava'nın yazısındaki bilgilere dayanmaktadır.